Dlaczego RPG-7 nie wymaga pozwolenia?

Dlaczego RPG-7 nie wymaga pozwolenia?

Ustawa o broni i amunicji definiuje broń palną następująco:
W rozumieniu ustawy bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w  wyniku działania materiału miotającego.

Pojęcie „broń lufowa” oznacza jeden z dwóch głównych rodzajów broni palnej w technicznym rozumieniu tego terminu, obok broni rakietowej. Użycie go w definicji oznacza, że wszelka broń rakietowa jest z regulacji dotyczących broni palnej wyłączona. A zatem posiadanie granatnika przeciwpancernego nie wymaga pozwolenia na posiadanie broni palnej, gdyż nie jest to broń palna w sensie ustawy.

Zupełnie osobną kwestią są same granaty – regulowane odrębnie ze względu na zawartość materiałów wybuchowych.

Dlaczego miotacz ognia nie wymaga pozwolenia?

Dlaczego miotacz ognia nie wymaga zgodnie z ustawą o broni i amunicji pozwolenia?

Tutaj musimy sięgnąć do definicji broni pneumatycznej:

„W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J.”

O ile w definicji broni palnej była mowa o miotaniu „pocisków lub substancji”, przy broni pneumatycznej liczą się tylko pociski. Urządzenie pneumatyczne miotające substancje nie mające formy pocisków może mieć dowolną energię i nie uczyni go to bronią.

Nielegalne posiadanie kuszy

Choć na kuszę wymagane jest pozwolenie, posiadanie jej bez pozwolenia NIE JEST przestępstwem.

Art. 263. kodeksu karnego dotyczy tylko broni palnej („Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.„).

Nielegalne posiadanie kuszy to tylko wykroczenie.

Co więcej, ustawa o broni i amunicji nie definiuje istotnych części broni w przypadku kuszy – nie ma zatem podstaw do ścigania posiadacza kuszy rozmontowanej.